قالب ریزی

قالب ریزی

امروزه سرامیک ها اعتبار خوبی در دنیا دارند. اگرچه اکنون می توان آنها را با تکنیک های مدرن و حتی پرینترهای سه بعدی سرامیکی تولید کرد ، اما هنوز هم با همان کیفیت و ظرافت سرامیک های دست ساز و قدیمی ساخته می شوند. بنابراین بسیاری از مردم هنوز هم در عیدها و مناسبت های خاص ظروف سرامیکی خود را بیرون می کشند. قالب ریزی یکی از روش های متداول ساخت سرامیک است و معمولا تهیه قالب تاثیر گذارترین و مهمترین مرحله تولید یک محصول با تعداد بالاست.

قالب سازی

برای قالب ریزی مادر، اول باید یک مدل سه بعدی تهیه کرد. مدل های سه بعدی را میتوان در نرم افزار های طراحی مهندسی مانند solidworks طراحی کرد، در صورتی که یک نمونه از محصول مورد نظر موجود باشد میتوان به کمک اسکن سه بعدی مدل سه بعدی را تهیه نمود.

این مدل ها با پرینتر سه بعدی  پرینت میشوند تا قالب هایی از جنس پلی امید تهیه شود. این قالب ها مشابه فرم های نهایی خواهد بود. بنابر این میتوان قبل از شروع کار با سرامیک فرم نهایی را به صورت زنده مشاهده کرد و در صورت لزوم ایراد های طراحی را بر طرف نمود که این امر باعث صرفه جویی در هزینه و زمان فرایند می شود. در مرحله بعد، این قالب ها برای ساخت قالب های گچی استفاده خواهند شد.

قالب ریزی

آیا میتوان سرامیک را قالب گیری کرد؟

قالب سازی در سرعت بخشیدن به فرایند باز تولید یک فرم بسیار کارامدند. روش های زیادی برای ساخت مدل های سرامیکی وجود دارد. قالب گیری سرامیک فرایندی ساده است که از دقت خوبی برخوردار است و صافی سطح خوبی به دست می دهد. قالب های سرامیکی میتوانند از گچ، پلاستیک ، چوب، فلز، لاستیک، فوم، سیلیکون و.. ساخته شوند

چگونه به کمک قالب های گچی قطعات سرامیکی تولید کنیم؟

زمانی که بخواهیم از یک فرم چند نمونه مشابه بسازیم، قالب های گچی بسیار کارامدند. گچ ماده ای ارزان و قابل دسترس برای ساخت قالب است که نه تنها امکان باز تولید یک فرم را بارها و بارها فراهم میکند بلکه ساخت فرم های منحصر به فرد را با قیمت پایین تر ممکن می سازد. ساخت قالب های گچی دلخواه خودتان باعث میشود تا شما از تجربه بیشتری برخوردار شوید، از منطقه امن خود خارج شوید و به عنوان یک هنرمند رشد کنید.

گل رس

در این روش گل رس محلول در آب داخل قالب های گچی ریخته می شود. با جذب آب توسط قالب گچی لایه ای از رس داخل قالب تشکیل می شود که به سرعت خشک می شود. پس از خشک شدن کامل، می توان لایه ی رسی را از داخل قالب جدا کرد.

با این روش کیفیت، چگالی و یکنواختی خوبی را نسبت به سایر روش های دیگر مانند hydraulic casting به دست می دهد، به این علت که غلظت بالاتری از مواد اولیه سرامیکی با مواد افزودنی کمتر استفاده می شود.

طی این فرایند میزان انقباض در فرایند پخت نهایی به حداقل می رسد.

X