Alexa web rank

خواص ظروف سفالی

خواص ظروف سفالی

در این متن سعی شده به خواص ظروف سفالی و سرامیکی  پردازیم و بیشتر با فواید این ظروف اشنا شویم .

خواص ظروف سفالی

امروزه کارشناسان معتقدند که بهتر است در عوض استفاده از ظروف پلاستیکی و فلزی از ظروف سفالی استفاده شود.

در ظروف سفالی بر خلاف ظروف فلزی مانند آلومینیوم و کروم  خطر نشت فلز به مواد غذایی وجود ندارد.و در این ظروف گلی مواد مغذی غذاها حفظ میشود.

که برای بدن ضرر دارد برای نگهداری آب مناسب نیستند.اما ظروف سفالی (PBAظروف پلاستیکی به دلیل داشتن ماده ی شیمیایی (

این مشکل را ایجاد نمیکنند.همچنین آب نگهداری شده در این ظروف طعمی طبیعی دارد.

آب نگهداری شده در ظروف سفالی سبب حفظ هورمون تستسترون میشود و به بهبود سوخت و ساز بدن کمک میکند درحالیکه ظروف پلاستیکی سطح تسترون بدن را کاهش میدهند.

آب را نیز حفظ میکنندPHهنگام پخت غذاهای اسیدی در ظروف سفالی ،طبیعت اسیدی مواد به دلیل خاصیت قلیایی سفال خنثی میشود.این ظروف

این ظروف طبیعی هستند و در نتیجه سمی نیستند و در بخار را در نگهداری میکنند.همچنین گرما را درون خود نگهداشته و با محیط زیست نیز سازگاری دارند.

این ظروف به کندی گرم میشوند در نتیجه حرارت را به طور یکنواخت پخش میکنند.

ظروف سفالی برای حبوبات و آش ها که به طبخ طولانی احتیاج دارند بسیار مناسب هستند.

از مزایای دیگر این ظروف میتوان به مناسب بودن قیمتشان نسبت به ظروف چینی و کریستال اشاره کرد

خواص ظروف سفالی

نکات استفاده از ظروف سفالی

اگر از ظروف سفالی برای پخت و پز استفاده می نمائید توجه داشته باشید که دارای لعاب فلزات سنگین می باشد و در هنگام پخت ممکن است غذا را بی کیفیت نماید.

اگر از لیوان سفالی برای آب خوردن استفاده می نمائید.

دقت کنید که آب جوش و چایی در آن نریزید .

از ظروف سفالی برای نگهداری مواد غذایی برای زمان طولانی بهره نبرید به خصوص غذاهای ترش یا ماست که این غذا ها را خراب می کند.

در آخر طبق نظر کارشناسان تغذیه اگر از ظروف سفالی برای آشپزی یا نگهداشتن غذا استفاده می نمائید.

حتما از سفال بی رنگ یا زرد رنگ آن بهره ببرید آنها به این نتیجه رسیده اند .  که ظروف سفالی آبی رنگ یا فیروزه ای دارای سرب است که ضررهای جبران ناپذیری برای بدن دارد.

دانستنی های مهم در مورد استفاده از ظروف سفالی

ظروف سفالی با آنکه زیبایی ظروف چینی را ندارند اما به لحاظ ساختار مقاومت بیشتری نسبت به حرارت از خود نشان می دهند.  البته این نکته را نباید فراموش کرد که به هیچ وجه نباید خراش یا ترکی بردارند چرا که باعث ورود خاک رس به مواد غذایی می شوند که در مقادیر  زیاد می تواند به سلامتی ضرر زیادی وارد کند.  دقت در حفظ و نگهداری از این ظروف نسبت به ظروف دیگر باید بیشتر مد نظر قرار داده شود. خصوصا در هنگام شست شو نباید از سیم ظرفشویی استفاده گردد.

بررسی مزایای استفاده از ظروف سفالی خام و لعاب دار

سلامتی بدن:

استفاده از ظروف سفالی یا گِلی به دلیل متناسب بودن با ساختار بدن انسان، احساس آرامش خاصی را به شما هدیه می دهد. زودپزها، ظروف آلومینیومی و تفلن ها به دلیل محتویات و شیوه های نادرست پخت غذا یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن سرطان در بدن انسان است. بنابراین این محصولات از مناسب ترین ظروف در تهیه و طبخ انواع غذا می باشد.

 

طعمی دلچسب و خاطره انگیز:

پختی آرام با حرارتی کم درون دیگ های سفالی، طعمی لذیذ و مزه ای دلچسب به غذایتان می بخشد، که این ویژگی یکی از خاصیت های اصلی و کاربردی این ظروف است، ضمن آنکه انواع غذا های پخته شده درون این محصولات با بهترین کیفیت پخته می شوند.

 

سرعت پخت و کاهش سوختگی غذا:

سرعت در هنگام پخت غذا یکی از اولویت های مهم هر فردی است و از این منظر استفاده از این نوع از محصولات بدون هیچ اثر جانبی‌ای بوده و خطری برای سلامت بدن ندارد، همچنین این محصولات زمان پخت مواد غذایی را کاهش و کیفیت آن را بالا می برد.

 

 

 

صرفه جویی درمواد شوینده:

دیگ های سفالی بدون دردسر و بسیار راحت و بدون افزودن هیچگونه ماده شیمیایی و شوینده های موجود در بازار حتی با آب ولرم نیز به راحتی شسته می شوند.

 

آماده سازی قبل از پخت:

چنان چه برای اولین بار از ظروف سفالی در تهیه و طبخ انواع غذاهای محلی استفاده کرده، مقداری آب درون آن به همراه کمی روغن دنبه یا دنبه چرخ کرده اضافه کنید و به کمک شعله پخش کن اجازه دهید محتویات درون ظرف به مدت دو الی سه ساعت با حرارتی ملایم بجوشد. سپس محتویات آن را خارج کرده و از آن استفاده کنید.

مجموعه خاک سرخ با استفاده از مشاورین خود در خدمت شماست تا با محصولات ما و شرایط آنها اشنا کند 

در ضمن ما و مجموعه خاکسرخ آماده قبول نمایندگی پخش وفروش محصولات خود در سراسر ایران می باشیم . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مطالب ...

X